EX-JRI: Skvěle rozehraná sezóna benáteckými juniory

Jestli se něco opravdu v benáteckém volejbale daří, pak je to premiérové působení týmu juniorů ve volejbalové extralize, mimochodem aktuálně nejvyšší soutěži hrané některým z našich družstev. Po loňském suverénním vítězství v 1.lize, postoupilo naše družstvo poprvé do extraligy 2019/20. Postup vybojovali vesměs kluci, kteří však již díky dosažení věkové hranice nemohou v letošní sezóně pokračovat. A tak bylo velikým otazníkem, jak se podaří stmelit mladší generaci s torzem zkušenějších.

Soutěž extraligy juniorů tvoří 15 družstev z celé republiky. Hrací systém je neúprosný. Sezóně předchází rozřazovací turnaj tří pětičlenných skupin, ve kterých hraje každý s každým. Podle umístění se pak těchto 15 družstev přerozdělí do 3 nových skupin po pěti a z každého z následující 4 turnajů si družstva připisují body. Pro každé turnajové kolo je k dispozici 15 bodů s tím, že nejhorší v lepší skupině má vždy o bod více, než nejlepší v horší skupině. Každé kolo určí nové obsazení skupin, neboť 2 nejlepší z horší skupiny postupují do lepší a opačně.

Z našeho pohledu bylo cílem být alespoň 2 x z celkem 4 turnajových kol v prostřední výkonnostní skupině, protože bez ohledu na umístění v této by bylo bodové hodnocení dostatečné pro setrvání v extralize i pro následující sezónu.

Rozřazovací turnaj se konal v Příbrami. Ve skupině byly krom Benátek ještě týmy Příbrami, Ostravy, Nového Jičína a pražského Proseku. Premiérový extraligový zápas jsme sehráli proti Novému Jičínu. Zápas začal výhrou 1.setu, následovala prohra setu 2., ale pak již dominovala naše hra. Vítězství 3:1 bylo povinné, pokud jsme chtěli přemýšlet na naše zařazení do prostřední skupiny v příštím hracím kole a tím i se ziskem alespoň 6 bodů. Klíčovým zápasem tak bylo klání s Prosekem. Již před koncovkou 1.setu se zranil do té doby skvěle smečující Tomáš Veverka. Že bude toto zranění pro něho znamenat konec sezóny, netušil v tu chvíli ani on, ani ostatní. Set jsme dobojovali a následně vyhráli celkově 3:0. Ve zbylých 2 zápasech se potvrdily papírové předpoklady. Prohráli jsme nejprve s celkem Ostravy a následně jednoznačně i s Příbramí, čili dvěma týmy, které v minulé sezóně bojovaly o medaile.  Cíl byl sice splněn, bohužel jsme přišli o skvělého přijímacího smečaře a v následujících týdnech bylo nutné naprosto přeorganizovat hru.

První bodovaný turnaj se konal v Hradci Králové. Našimi soupeři byly týmy z Hradce Králové, Českých Budějovic, Karlových Varů a Kojetína. Naší hře citelně chyběla razance i příjem zraněného Tomáše Veverky, celkově se nám nedařilo podání a tým naprosto postrádal ducha. Jakmile jsme začali vést v setu nebo ho dokonce i vyhráli, přišel útlum a výsledkem byla prohra. Prohra se všemi a tím 6 bodů do tabulky a sestup do třetí (a poslední) výkonnostní skupiny. Na druhou stranu se blýskli někteří mladší hráči, což byl jistý příslib do dalších turnajů.

Druhý bodovaný turnaj této skupiny se konal v Českých Budějovicích. Znovu jsme se zde potkali s Novým Jičínem, Prosekem a k tomu krom Budějovic ještě s dorostem Zlína. Pokud jsme chtěli postoupit zpět do střední skupiny, bylo nutné vyhrát 3 ze 4 zápasů. Nejprve jsme si poradili se Zlínem, kterému nepomohly posily z Brna. Následovalo veledůležité vítězství s Novým Jičínem, jež první set vyhrál 32:30 , nicméně celkově prohrál 1:3 velice těsnými rozdíly v setech. Celkový výsledek mohl být i opačný, ale oproti předchozímu turnaji zlepšený příjem, tvrdší servis a razance na smeči a nadstandardní hra středových hráčů prohru nepovolila. Do klíčového zápasu s Prosekem jsme nastoupili sice sebevědomě, ale již po 40 minutách jsme prohrávali 0:2. Hra se však vyrovnala, zvládli jsme 3.set a ve 4.setu jsme po trestuhodném promarnění náskoku a nervózním závěru nakonec set vyhráli poměrem 37:35 a dotáhli pak tiebreak do vítězného konce.

Se 4 body (celkově 10) jsme postoupili zpět do střední skupiny, ve které se 8-9.2.2020 utkáme na domácí palubovce s družstvy z Hradce Králové, Českých Budějovic, Beskyd a Karlových Varů. A i kdybychom opět skončili poslední, připíšeme si dalších 6 bodů a před posledním turnajem budeme celkově disponovat 16 body, což nám umožní přemýšlet, na čem zapracovat do příští sezóny. Ještě v tuto sezónu budeme moci zapojit do hry všechny hráče, tedy i ty, kteří letos ještě příliš nehrají, ale budou plnohodnotnými hráči v příští sezóně.

Budeme rádi za každého, kdo náš tým přijde podpořit 8-9.2.2020. jsme si jisti, že k vidění bude líbivý téměř mužský volejbal plný energie.