EX-M: Dobrý začátek se špatným koncem

Na úvod druhé části základního kola přivítaly Benátky Volejbalový klub Ostravu. V prvním kole nedokázaly Benátky na Moravě získat ani jediný set. Přitom ve druhém a třetím dějství byly velmi blízko. Třetí set skončil dokonce 28:26 z pohledu domácí Ostravy. Dnes mají výhodu domácího prostředí svěřenci Pavla Třešňáka, kteří by potřebovali konečně bodově zabrat. Poslední dva body získaly doma 28. 10. 2017 s AERO Odolenou Vodou. Ostrava je na tom podstatně lépe a se ziskem patnácti bodu je na pěkném sedmém místě tabulky po 11. kole. Dnešní utkání potvrdilo průběžné postavení obou týmů v UNIQA extralize mužů. Ostrava dokázala i ve Středočeském kraji naplno bodovat, ale neměla to vůbec lehké. Benátky konečně dokázaly, že volejbal hrát umí a po vyhraném prvním setu byly velmi blízko zisku i druhého dějství, když v koncovce vedly 20:12, ale ani tak vysoké vedení nestačilo k zisku tak parádně rozehraného setu. Ostrava dokázala druhý set v koncovce vybojovat a potom ovládla zbytek utkání. Domácím divákům nakonec udělala radost alespoň milá tombola od hlavního sponzora utkání Autokomplex Menčík a humanitární sbírka pro postižené seniory.

VK Benátky nad Jizerou – VK Ostrava  1:3 (25:23,24:26,23:25,17:25)

FOTOGALERIE: ZDE

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Jakub Gáll

Počet diváků: 190

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Teubner, Celerýn, Ticháček, Hudák, Nesvačil M., Vachoušek, libero Sadílek, Němeček. Střídali: Nesvačil F., Rybníček, Syrůček

Hosté: Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, Biernat, libero Sobczak. Střídali: Nugent, Balon, Bořuta

Vyjádření:

Domácí:

Martin Ticháček (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Troufám si říct, že jsme dnes ztratili tři body, protože zápas byl velice dobře rozjetý. Trochu jsme se zadrhli v koncovce prvního setu, ale druhý set ……., to je pro mě nepochopitelné. 18:10, 20:12 – nechápu to, to je taková ta naše klasická mentalita, hlava. Prostě jsme nedotáhli ten set do vítězného konce a od třetího setu už to bylo těžké. Ostrava šla nahoru, byla na tom psychicky dobře a otočila zápas.“

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): Myslím si, že jsme si dnes aspoň bod zasloužili. Vypadá to, že na družstvo vždy padne frustrace všech těch prohraných setů a my pak nejsme schopni ani od stavu 20:12 dotáhnout set do vítězného konce. Koncovku jsme nezvládli ani ve třetím setu. Nemáme na to psychiku –  v těch koncovkách, to je ten rozhodující faktor.“

Hosté:

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): Hodně důležité vítězství. Hrálo se tu jako vždycky hodně těžko. Jsme velmi rádi za tři body, protože první dva sety jako bychom byli ještě v autobuse. Kluci ukázali po dobrém střídání, že máme kvalitní celý tým, který bude vždy bojovat až do konce. Vytáhli nepříznivý průběh ze stavu 20:12, potom jsme zvládli hrozně těžkou koncovku třetího setu. Vítězství jsme potřebovali, dokázali jsme se z toho dostat a ukázali jsme, že jsme hráči a umíme se s tím poprat. Musím pogratulovat i Benátkám, protože nás dost potrápily a těžce se tu dnes vyhrálo.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): Pro nás to byl určitě komplikovanější zápas než jsme chtěli, ale musím říci, že jde o jedno z nejcennějších vítězství téhle sezóny pro nás, protože ty stavy byly dvakrát hrozivé a my vezeme tři body z Benátek. Takže jsme šťastní jako blechy.“

Popis utkání:

Hostům se podařil vstup do utkání a před prvním TT se ujímají vedení 3:7, trošku za to může i odpískané nečisté hraní domácím hráčům. Po odpočinku se domácí volejbalisté rozehrávají k velkému výkonu a favorit utkání se rychle dostává do problémů. Za stavu 11:11 je vyrovnáno (hosté do autu – Jan David a na smeči boduje Stanislav Vachoušek). Při podání domácího univerzála (Marek Nesvačil) se podařilo Benátkám získat velmi slušný bodový náskok (13:12 blok Jan Teubner, 14:12 eso, 15:12 David Janků útočí do autu) a o druhém TT je na lavičce domácích příjemná atmosféra. Po TT hosté nepříjemným podáním svého kapitána (Mateuzs Biernat – eso) snižují na rozdíl jediného bodu (16:15), ale po sporném míči, který byl dlouho diskutovaný a následně dobře postaveném bloku se Benátky vracejí do velmi slušného vedení (20:16 – blok Martin Hudák). Přesto je za stavu 22:22 opět srovnáno (domácí v síti a blok David Janků). Po zkaženém podání (Václav Kotas) se po dlouhé době domácí publikum raduje ze setbolu (24:23). Hned první setbol je proměněn. Stanislav Vachoušek své podání míří do pásky sítě a míč jen tak lehce přepadá do soupeřova pole. Ani rybička Lukáše Vašiny nezabránila dopadu míče na palubovku a domácí slaví vítězství v prvním dějství.

Druhý set patřil až do stavu 20:12 domácím volejbalistům. V úvodu načal hosty domácí kapitán Martin Ticháček velmi nepříjemným podáním (4:1) a když se v obraně v poli několikrát vyznamenává domácí libero, hosté začínají tahat za kratší konec (6:3 – aut Ostrava, 10:3 – Marek Nesvačil tvrdé podání a úspěšný útok ze zadní zóny, 14:5 – eso Jan Teubner, 20:12 eso Stanislav Vachoušek). Až po střídání hráčů na ostravské straně se začínají misky vah pomalu překlápět. Velmi pěkné a dlouhé výměny získává Ostrava při podání Filipa Bořuta (20:16 – domácí do autu a eso). Další eso na straně Ostravy (David Janků) a hlavně 100% úspěšnost v těchto fázích utkání univerzála hostů (Matěj Šmídl), který přidává jeden bod za druhým a za stavu 22:22 je vyrovnáno. I když měly Benátky tak vysoký náskok, první setbol druhé sady mají hosté (Christopher Nugent hned z první smečuje po špatném příjmu podání Benátek). Zkažené podání Ostravy oddaluje konec setu, ale druhý setbol již hosté blokem proměňují (David Janků) a je vyrovnáno.

V první polovině třetího setu měli více ze hry Moravané, kteří si udržovali nepatrný náskok až do stavu 8:12 (eso David Janků). Potom ale zaúřadovaly bloky domácích (Stanislav Vachoušek a Martin Hudák) a je vyrovnáno 12:12. Další nepříjemné podání Martina Ticháčka odtahuje smečaře hostů, který končí na domácím trojbloku a Benátky jsou zpátky ve vedení (13:12). V koncovce se domácí dostávají při podání Marka Nesvačila do tříbodového vedení (18:15 – eso a hosté do autu). Tříbodové vedení si domácí hráči udržují až do stavu 21:18, ale potom řadou nepřesností na útoku rychle svůj bodový náskok ztrácejí a pouští na jednom postavení soupeře do vedení, které se zastavuje až na prvním setbolu třetí sady (22:24 – Christopher Nugent z hlavního kůlu). Marek Nesvačil první setbol odvrací, ale na drtivý útok univerzála (Matěj Šmídl) Ostravy již domácí obranu nenašli a Ostrava se ujímá vedení 1:2 na sety.

Ve čtvrtém setu již domácí nenašli dost sil na zlom utkání, a hlavně se nedokázali srovnat se skutečností, že tak krásně rozehraný zápas je pomalu pryč. Ostrava v tomto setu předvedla svůj nejlepší výkon na útoku (65%) a i když 10x zkazila ve čtvrtém setu své podání, přesto jasně kralovala a utkání dotáhla do vítězného konce za plný počet bodů.

Autor: Zdeněk ŠOLC