EX-M: Druhý barážový zápas

Za stavu 1:0 pro Brno dnes v Benátkách nad Jizerou pokračuje baráž o extraligu mužů. Včerejší vítězství rozpoutalo řadu otázek. Jak je možné, že za hosty mohlo nastoupit do utkání tolik hostujících hráčů, když v jiných mládežnických soutěžích toto není možné. No nic. Dnešní utkání začal daleko lépe domácí celek a zaslouženě se ujal rychle vedení 1:0. Od druhého setu se začalo hostům dařit na podání a dostávají se do vedení 1:2 na sety. Domácí velmi bojovnou hrou srovnali na 2:2, ale potom totálně propadli v úvodu tiebreaku a hosté získali i druhé barážové vítězství.

VK Benátky nad Jizerou – SGLD Brno 2:3 (25:16,19:25,17:25,25:19,7:15)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a Roman Marschner

Počet diváků: 482

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Gryuk, Skladaný, Nesvačil, Hudák, Rybníček, Rojas, libera Ticháček, Kotek. Střídali: Sukuba, Kratochvíl

Hosté: Licek, Pospíchal, Římal, Hrazdira, Pražák, Boula, libero Handlíř. Střídali: Staněk, Truong, Jakubec

Vyjádření:

Domácí:

Michal Sukuba (kapitán domácích): Dnes jsme začali trochu lépe, než včera. Podařilo se nám zatlačit Brno až do tiebreaku. Bohužel nám utekl začátek tiebreaku. Ta si udělalo Brno náskok a potom už jsme tahali za kratší konec a bohužel jsme ten zápas nedotáhli do vítězného konce. Chtěli jsme to zdramatizovat na 1:1, abychom měli šanci v Brně ještě bojovat o lepší výsledky. Nyní to budeme mít hodně těžké to otáčet, ale uděláme, co bude v našich silách, abychom to ještě vrátili ještě domů do Benátek.

Vladimír Němeček (trenér domácích): Dnes vyrovnané utkání, jenom škoda toho tiebreaku. Zde jsme od začátku prohrávali o dost míčů, a to už se potom zlomit nedá. Dnešní utkání bylo o tom, že když jsme zatlačili na servisu my anebo, když Brno zatlačilo Brno, tak ten vyhrával. Říkám vyrovnané utkání. Myslím si, že jsme si dnes zasloužili zvítězit my.

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán hostů): Myslím si, že dnešní zápas by byl vhodný i finále. Dnes jsme se o poznání na vítězství daleko víc nadřeli, ale v rozhodujících momentech jsme byli lepší na servisu a vytvořili si potřebný bodový náskok.

Ondřej Marek (trenér hostů): Řekl bych, že domácí dnes hráli výborně na servisu, což nám činilo značné problémy. Kdo dnes lépe podával, tak vyhrál ten set. Myslím si, že domácí v závěru v tiebreaku udělali výrazně víc chyb než my, a to asi dnes rozhodlo.

Popis utkání: Benátky vstoupily do dnešního utkání úspěšně, když se na začátku ujímají vedení 3:0. A po útoku hostů do autu, trenér Marek rychle žádá oddechový čas (6:2). Po time Martin Hudák zaznamenává první eso dnešního utkání. Po dalším esu Benátek (Jakub Rybníček) již domácí vedou 9:3. Po úspěšném dvojbloku je rozdíl dokonce desetibodový (16:6). Brno riskuje hodně na servisu, ale v této fázi utkání mu vůbec nevychází (19:10).  Přesto hosté v koncovce náskok Benátek snižují zásluhou kvalitního bloku, ale za stavu 24:16 se Benátky radují ze setbolu. A ten stál za to. Oleksandr Gruyk tvrdě trefuje Michala Hrazdiru od kterého míč mizí na konstrukci stropu haly. I druhý jeho servis je přímým bodem. Opět Michal Hrazdira neměl sebemenší šanci a Benátky se ujímají vedení 1:0 na sety.

Začátek druhého setu byl vyrovnaný, obě družstva se střídala postupně v nepatrném vedení. Až po neúspěšné smeči středem Martina Hudáka se hosté dostávají do většího vedení (9:11). Dvoubodové manko srovnávají Benátky při podání Andy Rojase, kdy tvrdě smečuje nahrávač Branislav Skladaný (13:13). Tvrdé podání Martina Licka vrací hostům dvoubodové vedení a Benátky čerpají svůj oddechový čas (16:18).  Brnu se začíná dařit na podání jako včera a na 18:21 zvyšuje právě esem Daniel Římal. Následuje time domácích a po něm další eso – 18:22. Domácím se naopak na podání přestalo dařit a hosté míří ke konci setu. Po smeči nahrávače Brna přichází setbol druhého setu (19:24). Tan hned proměňuje benátecký smečař, protože míří do zámezí a je vyrovnáno.

Do třetího setu vstoupili lépe hosté, díky chybách Benátek se snadno dostávají do vedení 1:5. Další eso Daniela Římala (celkem 6x eso v utkání) nenechává klidným trenéra Benátek Vladimíra Němečka a následuje oddechový čas (2:7). Hosté si udržují tento rozdíl až do koncovky setu. Dvěma esy Daniela Římala hosté ještě navyšují rozdíl na 15:22. Po vytlučeném bloku Benátek přichází první setbol třetí sady za stavu 17:24. Třetí set ukončuje Jan Pražák esem.

Po vyrovnaném úvodu čtvrtého setu se konečně domácí dostávají do dvoubodového vedení po chytrých zalívkách Jakuba Rybníčka (11:9). Po esu Filipa Nesvačila a bloku Andy Rojase již Benátky vedou 14:10. Benátky zlepšují hru na podání i na smeči a výsledkem je velmi slušné vedení (16:11, 19:14, 21:16 – blok Martin Hudák). Hostům se daří výsledek korigovat a trenér domácího družstva si vybírá svůj první oddechový čas. První setbol čtvrtého setu získávají Benátky při kvalitním podání Filipa Nesvačila. Hned první setbol čtvrté sady proměňuje Braňo Skladaný, který drze z velké nouze smečuje o blok Brna a je vyrovnáno. Kdo získá druhé vítězství v baráži, se musí nyní rozhodnout ve zkrácené hře.

Do tiebreaku vstoupily Benátky velmi špatně. Zbytečnými chybami darovaly hostům několik bodů a za stavu 2:5 tu máme první oddechový čas domácích. Po time hosté přidávají další dva body při podání Lubomíra Staňka (2:7 – eso). Brnu se extrémně daří na podání a utkání nám rychle kráčí do koncovky (3:10 – time domácích). Domácí volejbalisté, ať dělají co chtějí, nic nevychází a konec utkání se nám kvapem blíží. Ani mečbol tak na sebe nenechává dlouho čekat. Lubomír Staněk signálem středem získává 14 bod (6:14). Dvě zkažená podání, po jednom na každé straně, nám ukončují velmi pohledné utkání, které se muselo divákům, kteří dnes do Benátek dorazili líbit. Bohužel s hořkým koncem pro domácí fandy.

Autor: Zdeněk ŠOLC