EX-M: Jeden set na výhru nestačí

V prvním letošním utkání na domácí palubovce přivítal Volejbalový klub Benátky ve středočeském derby loňského barážistu AERO Odolenu Vodu. AERO si na Benátky doma vyšláplo a zaslouženě zvítězilo. Benátkám se poslední dobou vůbec nedaří a na druhou výhru v naší nejvyšší soutěži čekají od druhého kola. Navíc čtyři utkání v řadě bez zisku jediného setu pasují na jasného favorita dnešního utkání hosty z Odoleny Vody. Nakonec se prognózy vyplnily. Favorit si v dnešním utkání s chutí zahrál a hladce zvítězil za plný počet bodů. Domácí se nadále herně trápí a už pomalu vyhlíží svého barážového soupeře. Smutno bylo i v hledišti, diváci, kteří v Benátkách volejbalu rozumí, by si konečně alespoň jednu výhru zasloužili.

VK Benátky nad Jizerou – AERO Odolena Voda 1:3 (20:25, 17:25, 25:20, 19:25)

Fotogalerie: ZDE

Rozhodčí: Kamil Renčín a Jan Krtička

Počet diváků: 280

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Němeček, Sukuba, Gryuk, Rojas, Hudák, Celerýn, libero Ticháček. Střídal: Nesvačil

Hosté: Vanags, Gear, Russell, Hladík, Walsh, Viiber, libero Hadrava. Střídali: Vachoušek, Mikula, Holčík

Vyjádření:

Domácí:

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Z naší strany jsme zaspali začátek prvního setu, kde nám hosté trošku bodově ujeli. Tento náskok se nám již nepodařilo dotáhnout. Potom jsme se trošku zlepšili. Bojovali jsme, co to šlo, ale ve čtvrtém setu už to vypadalo, jako by nám došly síly a potom jsme hráli i trochu hůře na ztrátu. Nestačilo to. Už jsme neubránili tolik balónu, jako ve třetím setu a v těchto fázích jsme ten zápas prohráli. Hosté bránili trošku lépe než my. Jak na síti, tak i těžké míče dobránili a my jsme v těchto činnostech trošku pohořeli.“

Vladimír Němeček (hrající trenér VK Benátky nad Jizerou): „Škoda, že jsme se dnes dlouho rozehrávali. První set jsme se trápili v útoku i na jedny ruce po dobré přihrávce. Druhý set se to otočilo. Lépe jsme přihrávali, přesto nás Odolka zatlačila a zvýšila vedení. Od třetího setu to bylo vyrovnané. Bohužel jsme nezvládli koncovku čtvrté sady.“

Hosté:

Tomáš Kotrch (kapitán Aero Odolena Voda): „Jsme samozřejmě velice rádi, že jsme zde uhráli velmi důležité tři body. Nastoupili jsme do utkání velmi pohodově, vše bylo v naší režii. I když si myslím, že jsme trochu polevili v koncovce prvního setu. To se nám dokonale vymstilo ve třetí sadě. Samozřejmě domácí velmi dobře bránili, nadráželi míče a čapali v poli. Tím nás začali přehrávat a podařili se jim snížit. Jsem rád, že čtvrtý set jsme zase začali zase lépe hrát a nakonec v koncovce jsme přidali pár bodů navíc a ubojovali to. Takže jak říkám, nakonec jsem rád, že jsme to uhráli.“

Jiří Šiler (trenér Aero Odolena Voda): „Domácím po prohraných dvou setech již nic nezbývalo než pořádně zabrat. To se jim i podařilo. Dokonce nás dostali i do problémů. My jsme se naštěstí z toho dostali a podařilo se nám zde zvítězit 3:1. Ještě musím moc poděkovat našim fanouškům, kteří za námi přijeli a po celé utkání nás povzbuzovali.“

Popis utkání:

Již za stavu 1:5 si Benátky rychle žádají první time, protože se nedokáží prosadit proti dobře postavené obraně Aera na síti (Matthew Francis Walsh). Po time hosté zvyšují opět blokem na 3:8 (Martin Hladík). Přímý bod z podání hostů znamená již sedmibodový rozdíl (4:11) a s domácími volejbalisty to nevypadá vůbec dobře. Na 6:14 zvyšuje vedení Aera druhým přímým bodem z podání Toms Vanags. Až při podání Oleksandra Gryuka se konečně domácím daří získávat body (10:15 – eso). Po přešlapu útočné čáry Aera se domácím podařilo přiblížit na rozdíl čtyř bodů (12:16) a máme tu oddechový čas i na straně hostů. To je ale ze strany domácích vše. První setbol utkání přichází po smeči Williama Rusella o blok Benátek (18:24). Nečisté hraní hostů dovoluje Benátkám odvrátit první setbol. Následně i druhý přímým bodem z podání (O. Gryuk), ale když kazí Benátky podání, hosté získávají první set.

Druhý set začínají domácí daleko lépe. Přímý bod z podání (Vladimír Němeček) posílá Benátky do vedení 3:1. Po zalívce Olexandra Gryuka již Benátky vedenou o tři body (5:2). Vedení ale nemá dlouhého trvání. Při podání Mattheva Walshe je vyrovnáno (6:6 – eso). Po vyrovnání se hostům opět daří na bloku a začínají na jednom postavení bodově domácím unikat (8:12 – blok Wiliam Russel, útok Martin Hladík, eso Toms Vanags). A máme tu oddechový čas na straně domácích. V koncovce hosté své vedení navyšují a s velkým přehledem kráčí k zisku druhé sady. První setbol získávají hosté již za stavu 16:24 po smeči Martina Hladíka. Olexander Gryuk první setbol odvrací, ale další parádní smeč Martina Hladíka ukončuje druhou sadu.

Ve třetím setu se domácí ujímají vedení 6:3 po dvou úspěšných zákrocích Olexandra Gryuka (blok, útok). Po bloku Martina Hudáka Benátky zvyšují své vedení na 11:6. Druhý time si hosté berou za nepříznivého stavu 15:9 (eso Martin Hudák). Při podání Vladimíra Němečka nabírají domácí další body a již vedou 19:12 a s velkým náskokem kráčí do koncovky třetího setu. První setbol v utkání získávají Benátky za stavu 24:18 (Andy Rojas útokem ze zadní zóny). Až po smeči Olexandra Gryuka z hlavního kůlu domácí ukončují set a snižují stav utkání na 1:2 a po dlouhé době v naší nejvyšší soutěži získávají set.

Čtvrtý set začali daleko lépe svěřenci trenéra Aera Jiřího Šilera, tvrdé podání Marka Mikuly slaví úspěch a hosté vedou 7:4. Benátky rychle žádají svůj oddechový čas. Eso Olexandra Gryuka snižuje na rozdíl jediného bodu (7:8) a po jednobloku Martina Hudáka je srovnáno 9:9. Vyrovnaný stav nám vydržel až do stavu 14:14. Úspěšný blok Tomse Vanagse dovoluje hostům získat dvoubodové vedení (14:16). Příchod Martina Hladíka na hřiště zklidňuje hru hostů. Ti si pomalu zvyšují svůj náskok a po bloku Roberta Viibera již vedou 18:22 (time domácí). Ani po time se domácím nedaří hosty dohnat a po vytlučených blocích (Toms Vanags) tu máme první mečbol utkání. Ten vzápětí proměňuje Toms Vanags, který špatnou nahrávku domácích trestá zalívkou do zadního rohu Benátek a hosté vítězí 3:1.

Autor: Zdeněk ŠOLC