EX-M: Na druhé Kladno jsme nestačili

V 19. kole se v benátecké hale u základní školy střetla družstva z opačných pólů extraligové tabulky. Domácí Volejbalový klub Benátky je na předposledním místě a Kladno se drží v silné čtyřce, je na průběžném druhém místě. Benátkám se letos vůbec nedaří a visí nad nimi hrozba baráže, protože poslední Aero citelně posílilo na všech postech. Kladno naposledy prohrálo ve 13. kole doma s Duklou, od té doby jasně své soupeře přehrává, přesto jeho řady posílil výborný univerzální hráč David Konečný. Benátky v letošním ročníku v TV utkání na Kladně nehrály vůbec špatně a nebýt menšího výpadku ve čtvrtém setu, mohly mít alespoň bod. V dnešním utkání benátecký kolektiv hosty ničím nepřekvapil. Hosté od úvodních míčů měli utkání pevně pod kontrolou, mimo druhého setu a zaslouženě si připsali plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou – Kladno Volejbal cz 1:3 (14:25, 25:20, 10:25, 18:25)

Rozhodčí: Michal Kostka a Matěj Dmejchal

Počet diváků: 315

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Celerýn, Ticháček, Hudák, Rybníček, Nesvačil F., Taubner, libero Němeček. Střídali:Vachoušek, Nesvačil M., Fučík, Pietkiewicz

Hosté: Hýský, Sobotka, West, Šulista, Zajíček, Gromadowski, libero Moník. Střídali: Bouza, Konečný, Fortuník

Vyjádření:

Domácí:

Martin Ticháček (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Gratuluji Kladnu k vítězství za tři body. Liché sety jsme se dostali na 14 bodů a sudé sety to bylo obráceně. Ve druhém setu jsme hráli dobře, i když Kladno trochu prostřídalo. Ale bylo to dost podobné jako v prvním setu, akorát nám se dařilo všechno. Škoda čtvrtého setu, bylo to dost vyrovnané a mohl z toho být ten jeden bod. Zase nás v koncovkách zradil příjem a útok proti vysoké obraně. To nás bude asi trápit celou sezonu.“

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): Na to, že je Kladno aspirant na titul, jsme odvedli lepší výkon než proti Liberci. Bohužel to nestačilo ani na jeden bod. Kladno má kvalitní družstvo.“

Hosté:

Adam Zajíček (kapitán Kladna): První set, jako vždy jsme vyhráli suverénně, potom najednou přichází podcenění. Jsme rádi, že i když se ztrátou jednoho setu, tak je to dnes za tři body. Máme radost, že jsme je získali. Soupeř nám to částečně svým výkonem usnadnil.“

Milan Fortuník (trenér Kladna): Vyzkoušeli jsme si různé varianty sestavy a máme tři body, jsem spokojen.“

Fotogalerie: ZDE

Popis utkání:

Hosté vstoupili do utkání velmi sebevědomě a při podání Vladimíra Sobotky začínají bodově domácím rychle ujíždět (0:7 – bloky Adam Zajíček a na útoku Tomáš Hýský). Domácí se po horším příjmu podání nemohou prosadit přes kompaktní blok a první dějství nám spěje do koncovky. Za stavu 12:24 po velmi ostré diagonále (Tomáš Hýský – 73% na útoku) se Kladno raduje z prvního setbolu utkání. Dva setboly Benátky odvracejí (zkažené podání – David Konečný a přesná zalívka domácího nahrávače Jonáše Celerýna). Až třetí setbol Kladno proměňuje, protože domácí hráč zkazil podání.

Do druhého dějství trenér Kladna Milan Fortuník pustil do utkání hráče z lavičky, kteří nedokázali zachytit velmi odvážný nástup Benátek. Výsledkem byl obrácený vývoj setu. Na útoku se překonávají bratři Nesvačilové společně s Martinem Ticháčkem a na podání se daří Martinu Hudákovi. Z ničeho nic na ukazateli skóre svítí 11:4 pro domácí. A mohlo být i víc, kdyby se ozvala píšťalka hlavního rozhodčího po nečisté nahrávce z hloubi pole Kladna.  Po druhém TT bodový náskok Benátek narůstá až na rozdíl 12-ti bodů (17:7 2x do autu Victor Bouza, 18:7 blokem Martin Hudák, 19:7 – zalívka Martina Ticháčka). Ani při tak vysokém náskoku si nebyli domácí stoprocentně jisti. Hosté v závěru setu přitvrdili na podání (David Konečný) a na zkvalitnili obranu (Adam Zajíček) a bodový náskok se začíná rychle tenčit. Naštěstí pro domácí hosté v závěru zkazili tři podání a dovolili domácím dokráčet k prvnímu setbolu druhé sady (24:19). První setbol Benátek odvrací ze zadní zóny David Konečný. Druhý si již Benátky pohlídaly. Martin Ticháček chytře zasouvá míč pod kladenský blok a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set byl úplně stejný jako první. Neprodyšné bloky Kladna nedovolují Benátkám získávat potřebné body a výsledkem je opět velký bodový rozdíl mezi oběma družstvy (1:6 – 2x blok Petr Šulista, 2:8 – blok Adam Zajíček, 3:11 – blok Victor Bouza, 4:14 – blok Vladimír Sobotka). Celkem sedm bodových bloků Kladno získalo ve třetím setu, a to zřejmě rozhodlo. Po přímém bodu z podání (David Konečný) získává Kladno první setbol třetí sady již za stavu 10:24. Po nevynucené chybě Benátek z hlavního kůlu se hosté dostávají do vedení 1:2 na sety.

Čtvrtý set již byl vyrovnanější. Ještě za stavu 6:5 domácí těsně vedli, ale před prvním TT čtvrtého setu začínají hosté opět kvalitně blokovat a k TT odcházejí s dvoubodovým vedením (6:8). Po time domácí chybují na útoku a Kladno získává rozhodující náskok (7:12). I přes velkou snahu se domácím nepodařilo hosty bodově dostihnout. Na pouhé dva body se přiblížili za stavu 14:16 (Filip Nesvačil na smeči a David Konečný do autu). To je ale ze strany domácích vše. V závěru se vyznamenává opět kvalitní obranný blok Kladna (19x bodový blok v utkání) a po zkaženém podání Benátek získává Kladno první mečbol za stavu 18:24. Další nevynucená chyba na útoku Benátek ukončuje utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC