EX-M: První barážový zápas

Po nevydařené sezóně v sobotu nastoupil Volejbalový klub Benátky nad Jizerou v 1. barážovém utkání o udržení EXM proti Sportovnímu Gymnáziu Ludvíka Daňka Brno. Pro méně zasvěcené – proti Volejbalu Brno „B“. Brno proti Benátkám nastoupilo prakticky ve stejném složení jako v základní části UNIQA EXM. Je to divné, ale je tomu tak, vedení svazu to umožňuje, tak jsme dnes byli svědky reprízy extraligových zápasů. Pouze Lubomír Staněk byl nováčkem v tomto měření sil, které v letošní sezóně 2x vyznělo lépe pro Volejbal Brno. Dva hráči Brna z „A“ týmu vzhledem stáří museli přestoupit v řádném termínu (Michal Hrazdíra a Ondřej Boula), ale ostatní brněnští hráči mají hostování v „B“ týmu pro hráče do 23 let, včetně 24-letého Martina Licka, proto mohou neomezeně přebíhat mezi oběma družstvy. Zda takto posílené družstvo Brna má za úkol zvítězit z jiných důvodů, se uvidí až po samotné baráži. Nyní se musíme vrátit k samotnému utkání. I třetí vzájemné měření sil v letošním ročníku dopadlo výsledkově úplně stejně. Hosté díky tvrdému podání vítězí 0:3 z pohledu domácích a ujímají se vedení 1:0 na zápasy v baráži o extraligu mužů.

VK Benátky nad Jizerou – Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka Brno 0:3 (26:28,25:27,22:25)

Rozhodčí: Roman Marschner a Michal Kostka

Počet diváků: 455

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Gryuk, Skladaný, Nesvačil, Hudák, Rybníček, Rojas, libera Ticháček, Kotek. Střídali: Teubner, Sukuba

Hosté: Licek, Pospíchal, Římal, Hrazdira, Pražák, Boula, libero Lžíčar. Střídali: Staněk, Truong

Vyjádření:

Domácí:

Michal Sukuba (kapitán domácích): Začali jsme dobře. Ten první set jsme si udělali náskok. Bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. Hosté se v koncovce zlepšili na servisu a my jsme si vlastními chybami prohráli koncovku prvního a i druhého setu, i když jsme oba měli dobře rozehraný. Ve třetím setu se hostům podařila šňůra 8-mi bodů na servisu. To nás prostě položilo. Třetí set jsme již bodově nedokázali dotáhnout do dramatické koncovky a trochu to ještě zdramatizovat.

Vladimír Němeček (trenér domácích): Já si myslím, že to bylo pěkné utkání a že se muselo divákům líbit. Bylo to vyhecované a mělo to i náboj. Bohužel jsme slabší na přihrávce i na servisu a to dnes rozhodlo.

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán hostů): Dnes jsme si v těžkých situacích pomohli servisem a to si myslím rozhodlo. Benátky nás většinou dokázaly bodově dotáhnout, ale právě díky servisu jsme zase dokázali odskočit a po zásluze vyhrát.

Ondřej Marek (trenér hostů: Dnešní utkání bylo vyrovnané. Rozhodovalo se v koncovkách. Myslím si, že jsme v koncovkách byli odvážnější a proto jsme vyhráli.

Popis utkání: Úvod utkání vyšel na výbornou Benátkám. Při podání Martina Hudáka se ujímají vedení 7:2 (eso, 2x aut hosté, nečisté hraní). A přichází time hostí. Získaný náskok si Benátky udržují bezchybnou hrou. Až po úspěšném bloku se podařilo Brnu snížit až na rozdíl dvou bodů (15:13). Po dalším bloku Brna svítí stav na ukazateli 15:14. Benátky si jedno až dvoubodové vedení udržely do samotné koncovky. Po nevynucené chybě Benátek (smeč do autu) je za stavu 21:21 – vyrovnáno. Po time přicházejí dvě esa ze strany Brna a hosté jsou ve vedení 21:23, druhý time domácích. Zkažené podání hostů a přímý bod z podání (Jakub Rybníček) a je vyrovnáno 23:23. Po sporném zkaženém podání tu máme první setbol a vidíme žlutou katu na straně hostí. A jsme svědky pěkné koncovky prvního setu. Benátky odvracejí jeden setbol za druhým.  Až za stavu 26:28 získává Brno první set utkání.

Po vyrovnaném úvodu se hostům podařilo zvýšit vedení o dva body po špatném příjmu podání Benátek (4:6). Své vedení Brno navyšuje při podání Ondřeje Bouly (6:10) a domácí zastavují hru oddechovým časem. Při podání Filipa Nesvačila a bloku Martina Hudáka je vyrovnáno 11:11. Nepříjemné podání Michala Hrazdíry dělá Benátkám problémy na příjmu a tím i na útoku. Brno se tak ujímá tříbodového vedení (13:16). Po smeči Martina Licka do spodní pásky saka se Benátky přibližují na rozdíl jednoho bosu (15:16). Ani toto snížení netrvalo dlouho, další vlna nepříjemného podání dovoluje Brnu odskočit o 4 body (15:19). Benátky se pomalu dotahují na hosty a za stavu 17:19 si berou hosté svůj první oddechový čas v druhém setu. I Benátky přitlačují na servisu a je vyrovnáno 19:19 – eso Oleksandr Gryuk, druhý oddechový čas Brna. I v koncovce druhého setu jsme svědky pěkných výměn, kdy se jednobodové vedení se střídá ze strany na stranu. Po dvojbloku Benátek se domácí radují z prvního setbolu (24:23). Bohužel zkažené podání nám hru vyrovnává. I druhou dramatickou koncovku domácí prohrávají a Brno se ujímají vedení 2:0.

V úvodu třetího setu mají více ze hry domácí volejbalisté, kteří se ujímají vedení 8:5. Když Benátky zvyšují svůj náskok na rozdíl 4 bodů (11:7 – smeč Filipa Nesvačila), berou si hosté oddechový čas. Bohužel pro domácí se slibný náskok ztrácí při podání Daniela Římala (2x eso). Když je vyrovnáno, berou si domácí svůj oddechový čas. I po time nadále úřadují na palubovce hosté a navyšují své vedení až do stavu 16:20. První mečbol získávají hosté po nepodařeném podání Benátek (21:24). Utkání nám ukončují dvě zkažená podání.

Autor: Zdeněk ŠOLC