EX-M: Volejbal Brno v cestě za miliony nerespektoval ani soudní rozhodnutí

Nečekaný vývoj mělo dnešní utkání extraligové baráže ve volejbale mužů. Benátky již delší dobu upozorňují na to, že Volejbal Brno není oprávněn startovat v baráži z důvodu propojení s extraligovým oddílem a že i start jednotlivých hráčů hostujících z extraligy je v rozporu s předpisy. Baráž je totiž součástí extraligy a v té už hráči startovali za brněnské „áčko“. V důsledku nečinnosti svazu, který vznik této situace přinejmenším umožnil, Benátkám nezbylo, než se obrátit na soud. Ten start Brna zakázal předběžným opatřením. Brno však rozhodnutí soudu nerespektovalo a k utkání i tak nastoupilo.

„Ze sportovního hlediska je to především prohra českého volejbalu. My jsme byli na účast v baráži připraveni, protože se nám letošní sezóna nepovedla. Ale chtěli jsme regulérní a ferový souboj s týmem, který si účast v baráži zasloužil dlouhodobou sportovní činností, nikoli porušováním volejbalových předpisů a podivnými machinacemi, když má navíc v plánu extraligovou licenci obratem prodat“, uvádí předseda klubu Němeček.

Benátky také nerozumí postoji svazu. Ten je organizátorem soutěže, ale tvrdí, že se ho věc netýká. Na dnešní utkání pak nikdo z vedení svazu nedorazil, přestože o předběžném opatření svaz věděl.

„Svaz jsme v návaznosti na vydání předběžného opatření vyzvali, aby utkání zrušil, a situace se tak ještě více nezamotala. Bohužel bez odezvy“, doplňuje zklamaně Němeček.

Benátky se proto rozhodly, že v utkání nebudou pokračovat. To se totiž správně nemělo konat, a proto nechtěly riskovat zdraví vlastních hráčů. Navíc by se fakticky účastnily porušování soudního rozhodnutí ze strany Brna, které by mohlo být posouzeno dokonce jako trestný čin.

„Že Brno nemá žádný problém s porušováním a obcházením svazových předpisů, již víme. Ale že nebude respektovat ani soudní rozhodnutí, považuji za šokující. V českém sportu je to zcela bezprecedentní situace“, uvedl advokát Benátek Jakub Celerýn.

Podivuje se však i nad kroky svazu. „Kdyby svaz věc řešil aktivně, nemusela situace takto eskalovat. Navíc máme prokázané, že svaz ve věci nepostupoval nestranně. Ani za dva týdny jsme od svazu nedostali dokumenty ohledně baráže, o které jsme písemně žádali. Pak jsme ovšem zjistili, že Volejbal Brno je již má prokazatelně k dispozici, a to ani není zřejmé, jestli o ně vůbec muselo oficiálně žádat jako my“, dodává Celerýn.

Jak se bude věc dále vyvíjet, ukážou další dny. Vše záleží na postoji svazu, který zatím dával od důsledků své nečinnosti ruce pryč. Benátky jsou ovšem připraveny dále bojovat, byť již zřejmě nikoli na hřišti.   

9 reakcí na EX-M: Volejbal Brno v cestě za miliony nerespektoval ani soudní rozhodnutí

 1. Šárka napsal:

  Vyjádření předsedy ČVS a stanovisko ČVS ke třetímu utkání baráže o extraligu mužů

  Rád bych upřesnil některá nepřesná fakta týkající se medializace baráže o postup do extraligy mezi SGLD Brno a VK Benátky nad Jizerou. Dne 13. 4. 2019 se uskutečnil třetí zápas série. Zápas skončil výsledkem 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) v souladu s pravidly volejbalu ve prospěch SGLD Brno. Tím baráž končí celkovým stavem 3:0 ve prospěch SGLD Brno. Takto oba týmy také dnes obdržely informaci.

  Tak jak jsem již zmiňoval, znovu opakuji, že sporu mezi oběma družstvy v rovině civilního práva není ČVS účastníkem a tudíž se k němu nevyjadřuje. Co je pro nás zásadní, je posuzování soutěží, které ČVS vlastní a zřizuje. Ty jsou plně v režimu našich předpisů a ČVS je jedinou autoritou, která je může posuzovat. Oba týmy splnily podmínky účasti v baráži. V tento okamžik nemám žádné informace, že by některý z účastníků baráže požadoval přehodnocení v rámci našich stanov či předpisů. Tímto považuji celou záležitost ze sportovního hlediska za uzavřenou.

  • Slávek napsal:

   Asi bych upřesnil poslední větu. Mělo by být napsáno “ z nesportovního hlediska za uzavřenou.“ Je mi z Brna na zvracení!! A z ČVS taky.

   • KLOKAN napsal:

    Je to jak ve fotbale, kde je už při losování ligy jasné, kdo bude mistrem a kdo sestoupí. Jen jsem zvědavý, kteří zoufalci půjdou hrát za Beskydy, Frýdek-Místek nebo Green Volley Beskydy ….. nevím jak se budou jmenovat, aby vše právně sedělo, když jsou schopni provést tyto věci.

 2. Ladislav napsal:

  Všichni volejbalové veřejnosti už dávno vědí co se nefér děje ,ale vedení volejbalového svazu dělá že je to vpořádku.Stydím se za Vás co za to odpovídáte.Hlavně by jste mněly na svazu vysvětlit těch 20mil.kč které Vám asi nechybí.čest práci.

 3. Jan H. napsal:

  Je veřejným tajemstvím, že rozhodujícími podporovateli současného vedení ČVS při posledních volbách předsedy, byla Morava. Pan Haník, pod jehož vedením se nenávratně ztratilo 20 miliónu, musel pod tlakem rezignovat, ale byl tak soudný, že si ještě stačil dosadit svoje lidi do současného vedení a v tom ho silně při volbách podpořila Morava. Tatáž „Morava“, (kluby), která je aktuálně zapletena do této kauzy. Nános nevyřešených morálních záležitostí stále v našem hnutí nutně musí být. Ztratilo se 20 miliónů a vlastně se nic nestalo. Z předsedy se stal místopředseda, kterému se dala jiná funkce a jede se dále. Prý v zájmu volejbalu, kontaktů s MŠMT, olympickým výborem atd. Co je proti tomu nějaká zobchodněná baráž, ovlivnění soutěží, osudy dalších klubů ve dvou nejvyšších soutěžích…. Toto chování se u některých lidí v našem sportu stává běžnou normou a vlastně asi nechápou, z čeho vlastně jsou to obviňováni, vždyť se ztratilo 20 miliónů a prošlo to v pohodě. Co je proti tomu nějakých pár miliónů za baráž….

 4. Dave napsal:

  Vždyť to řešení je tak jednoduché. Vítěz 1 ligy a vítěz baráže je Brno B (dostane diplom, plaketu, článek v novinách a hotovo) Z důvodu nemožnosti hrát extraligu 2 stejne subjekty, nelze Brno B vůbec evidovat jako účastníka příštího ročníku = zůstává v 1.lize. Benatky zůstávají zatim v extralize, ale v září před sezónou dodatečná baráž o to uvolněné místo s Black volley Beskydy (finalista 1.ligy) bez možnosti posilovat na tuto baráž, pouze kmenovy hráči podepsaní na celou sezonu, aby se neposilovalo jen na tu baráž. Vše by bylo takhle v rámci fair play a dle pravidel. Cokoliv jiného smrdí uplatkama, nefér jednáním a zákulisním svinstvem.

 5. otas napsal:

  Dobrý den,
  je otázka kdo vůbec řídí dané soutěže… a myslím, že Benátky nezařízl svaz ale AVOK, který se měl ozvat při doplňování „posilování “ soupisek na play – Off a následně baráž.
  Ten stejný AVOK, který si určuje, jak se bude pískat a kdo jaký tým. Že CVF nedodržuje soudní stanoviska a právní doporučení je dobře známo. Je dobře, že se to dotklo EX týmu a někdo má čas a peníze tohle řešit. V dnešní době nevěřím, že se bude postupovat dle platných směrnic. Přeji Vám hodně nervů v boji .. Já (my) se jednou postavil.. a kolos nás položil… z arogancí jemu vlastní…

 6. Josef napsal:

  Vazne nekdo cekal,ze to svaz bude resit? Jak dlouho delate volejbal,tyden? Posledni jste byli vlastne cely rok a nic jste neudelali a ted kdyz vas nekdo vysoupl,tak kopete kolem sebe.

 7. Ben napsal:

  Josefe, Josefe, tady jde přeci i o něco jiného…Morální stránka není brána v podtaz..U soudu a svazu asi Brno vyhraje. Kdyby se předseda ČVS neskrýval za předpisy,tak zakročil již dříve a nenechal to dojít tak daleko. Pokud by mu šlo o budování morálních hodnot v rámci volejbalu. Například v Itálii by tento morální pokles,kdy avidentně nastala spekulace ze strany Brna, stačil k tomu, aby Brno vyloučil (za spolupráce s AVOKem) z extraligy. Jiný kraj, jiný mrav. Tady to nikdo asi chápat nemůže, protože tak tu žijeme. Příště příjde další pokles.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *