O městě

Pohled na Benátky

 

Město Benátky nad Jizerou, které má 7 000 obyvatel, leží u rychlostní komunikace mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

Zřícenina hradu Dražice

Vzniklo v místě prastarého osídlení při křižovatce obchodních stezek. Prvním centrem byl hrad Dražice (založen před rokem 1264), který dnes připomíná pouze zřícenina věže a zbytky zdí a leží asi 3 km severovýchodně od Benátek.

Středověké město Nové Benátky bylo založeno v letech 1343 až 1346. Zámecký kostel se zaniklým klášterem pochází z roku 1349. Nejstarší renesanční část zámku vznikla mezi lety 1527 a 1572 a je ozdobena psaníčkovými a velmi cennými figurálními sgrafity.

Zámek

Po několika dalších stavebních fázích byla výstavba zámku do dnešní podoby ukončena v polovině 18. století. Mezi nejznámější obyvatele zámku patřili – purkrabí z Donína, dánský hvězdář Tycho Brahe, generál jízdy z třicetileté války Jan z Werthu, hrabě Ignác z Klenové, pražský arcibiskup Petr Příchovský z Příchovic a rodina hraběte Thun-Hohensteina a skladatel Bedřich Smetana. Pobyt těchto osobností i dalších významných rodáků společně s dalšími informacemi o městě a regionu jsou připomenuty v expozicích muzea ve druhém patře zámku. Zachovalý půdorys a dispozice středověkých Nových Benátek společně s areálem zámku s parkem, vinicí a dalšími památkami včetně sochařské výzdoby byly důvodem k vyhlášení městské památkové zóny.Nejbližší okolí města je vhodné k vycházkám v lesích, v nivě Jizery nebo k projížďkám na kole, loďkou či na koni, kdy můžete navštívit některá rekreačně a turisticky atraktivní místa. Zajímavostí je určitě golfový areál Resort Paradise.

Letecký pohled

Letecký pohled

Letecký pohled

 

 

 

 

 


Zvětšit mapu

Zdroj informací a fotografií : web města Benátky nad Jizerou

Převzato se souhlasem Starosty města z webových stránek města Benátky nad Jizerou